Rekomenduojame maitinti mamos pienu.

0-6 mėn.

Mamos pienas.

Kūdikį nuo gimimo iki šešių mėnesių amžiaus patartina maitinti vien tik motinos pienu. Jis turi įgimtą sugebėjimą čiulpti ir nuryti. Žindomas pagal poreikį: tiek kiek nori ir kada nori – kūdikis yra sveikas, gerai auga ir vystosi. Pirmus šešis gyvenimo mėnesius motinos pienas pilnai patenkina kūdikio mitybinius poreikius. Žindomiems kūdikiams iki 6 mėnesių nereikia duoti arbatų, sulčių ar pasaldinto vandens. Tačiau tais atvejais, kai mamai laikinai reikia vartoti stiprius vaistus ar dėl kitų priežasčių mama nebegali žindyti kūdikio, pasitarus su gydytoju, duodamas adaptuotas pieno mišinys. Pirmaisiais mėnesiais rekomenduojama žindyti 8-12 kartų per parą, o maitinti pieno mišiniu reikia griežtai pagal nurodytą tvarkaraštį.

Įvairūs garsai.

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikis skleidžia atsitiktinius garsus, kurie skiriasi nuo verksmo. Garsais pradeda reikšti nepasitenkinimą. Šio amžiaus kūdikis nurimsta išgirdęs ramų, švelnų mamos balsą. Kalbinamas jau geba trumpam sulaikyti žvilgsnį. 3-6 mėn. amžiaus kūdikis pradeda tarti pirmuosius skiemenis (pvz. la, ma, ba), su pasimėgavimu kartoja tuos pačius garsus (pvz. aaa, rrr). Kartokite jo tariamus skiemenis ir kurkite naujus. Kalbinkite kūdikį 25-30 cm atstumu.

„Treniruojasi“
gulėdamas.

Naujagimio judesiai nekontroliuojami, šypsena nevalinga. Tačiau jis gali pasukti galvą, akis. Normali naujagimio poza – sulenktos rankytės ir kojytės, galva pasukta į šoną. Per antrajį mėnesį kūdikis pakelia galvą ir truputį ją išlaiko. 3-6 mėnesių amžiaus tarpsnyje ankstyvieji refleksai praeina, atsiranda valingi judesiai – pavyzdžiui, suka galvytę į dominančio dirgiklio pusę, mojuoja barškučiu. Šiuo laikotarpiu kūdikis jau tyrinėja įvairius daiktus, ima juos delniukais, daiktų siekia abiem rankomis, vikriai persiverčia nuo pilvo ant nugaros.

6-8 mėn.

Papildomas maitinimas.

Maždaug nuo šešto gyvenimo mėnesio, padidėjusiems kūdikio mitybiniams poreikiams patenkinti, reikalingi papildomi maisto produktai, jo virškinamasis traktas pamažu subręsta įvairesniam maistui. Pradėjus duoti tirštą maistą šaukšteliu, kūdikiui neabejotinai vystosi įgūdžiai kramtyti ir nuryti. Kūdikį reikėtų pradėti primaitinti (šalia motinos pieno) kruopų košyte ar virtomis daržovėmis, vaisių tyrelėmis, duoti sulčių. Geriausia pradėti nuo ryžių tyrės, vėliau po truputį išbandyti kitas. Nuo 6-7 gyvenimo mėnesio palaipsniui pereinama prie 6-5 maitinimo kartų per parą.

Čiauškėjimas.

Tai čiauškėjimo periodas. Kūdikis taria įvairias skiemenų sekas besikeičiančiu garsumu. Čiauškėjimas susijęs su ritminių rankų judesių atsiradimu (plojimu, trinksėjimu). Šio amžiaus mažylis stengiasi atkreipti į save dėmesį. Tai kūdikio kvietimas bendrauti. Atsakykite į šį kvietimą. Dabar jau galima atkartoti ne tik kūdikio tariamus garsus, bet ir sakyti trumpus, lengvai tariamus žodelius (pvz., mama, tete).

„Pasodink mane“

Greičiausiai mažylis pradės savarankiškai sėdėti tarp 5-8 gyvenimo mėnesio. Didžioji dalis (apie 90 proc.) kūdikių išmoksta tai daryti sulaukę 8 mėnesių. Galimas dalykas, kad ir sėdėti, ir vartytis jis išmoks tuo pačiu metu. Taip pat pradės šliaužioti. Kai kurie mažyliai dar neišmokę tvirtai sėdėti, bando atsistoti. Jie jau atskiria savo tėvus bei kitus artimus žmones. Sėdimoji padėtis leidžia vaikui daugiau pamatyti ir suvokti. Jis greitai įsisamonina, kad mama gali padėti jam atsisėsti, ištiesdama rankas, todėl siekia šito atkakliai riesdamasis.

8-12  mėn.

Įvairesnis maistas.

8 mėnesių amžiaus kūdikis per parą dažniausiai valgo 4-5, rečiau – 6 kartus. Jis bent 2 kartus per parą turėtų gauti motinos pieno, iki 3 kartų per dieną – trintų daržovių, kruopų košių. Kartą per dieną turėtų gauti (geriau – su daržovių koše) 30-40 g trintos galvijų mėsos pakaitomis su paukštiena. Taip pat kūdikiui duokite ir šviežių vaisių, daržovių tyrelių arba sulčių. Nuo 10 mėn. galima duoti paragauti kiaušinio trynio ir truputį varškės. Šiame amžiaus tarpsnyje kūdikis lūpomis nulaižo šaukštelį, kanda ir kramto, liežuvio šoniniais judesiais stumia maistą prie dantų.

Gebėjimas mėgdžioti.

Kūdikio raidai labai svarbi 8-9 mėnesių amžiaus riba. Sulaukus šio amžiaus itin sparčiai tobulėja suvokimas, bendravimo įgūdžiai, gebėjimas mėgdžioti. Tai pirmųjų sąmoningų skiemenų ir žodelių tarimo laikas. Kartais sunku pasakyti, ar tai tikrai sąmoningi skiemenys, ar tik šiaip tariami garsai. Todėl šiuo laikotarpiu reikėtų sieti tariamus skiemenis ir žodžius su vaizdu. Rodant į šuniuką, sakome “au-au”, paėmus lėlytę, įvardinti “lėlė”.

Laikas stotis.

Maždaug devynių mėnesių mažylis jau moka pasukti kūnelį, norėdamas pasiekti toliau esantį žaisliuką. Šiuo amžiaus periodu jis jau gali pereiti į sėdimą padėtį iš gulimos ant pilvo, atsistumdamas nuo pagrindo rankomis. Ropinėja – juda pirmyn ar atgal, ką nors laikydamas rankoje. Juda ir kitais būdais – spirdamasis užpakaliuku kai sėdi, atsispirdamas kojomis, kabindamasis už baldų. Vaikas prilaikant atsistoja ir stovi įsikibęs atramos. Iki 1 metų amžiaus kūdikis jau bando vaikščioti Kūdikis aktyviai domisi aplinka, griebia įvairius daiktus pirštukais ir iškart kiša į burnytę (todėl negalima jam duoti smulkių daiktų).

Nuo 12 mėn.

Visko po truputį

Jūsų kūdikis atšventė savo pirmąjį gimtadienį, dabar jis tapo mažu vaiku. Vienerių metukų sulaukęs mažylis jau gali valgyti beveik viską — tą patį, ką valgo ir tėveliai, be abejo, su saiku, po truputį ir vengiant aštrių prieskonių, druskos, keptų, rūkytų ir vidurius pučiančių patiekalų. Vaiko medžiagų apykaita, skrandžio ir žarnyno veikla šiems produktams yra silpna. Dauguma tokio amžiaus mėgsta gabaliukais supjaustyta maistą, kurį gali valgyti pirštais, arba patiekalus, kurių sudetinės dalys guli ant lekštės atskirai, nesumaišytos į mišrainę. Prasideda pirmieji savarankiški vaiko bandymai įsidėti į burną košę.

Žodis po žodžio.

Nuo vienerių metų vaikas išauga “leliukiškus” žodžius ir jau geba sakyti nesudėtingus, trumpus žodelius, vapalioja trumpus sakinius. Todėl garsažodžiai turėtų dingti ir iš suaugusiųjų žodyno. Vaikas jau kontroliuoja savo intonaciją ir suvokia, kad kalba galima išreikšti savo pageidavimus bei norus. Jis pastoviai vartoja žinomus žodžius, o girdimus pradeda skirstyti į atskiras daiktų klases, suvokia, kad lėktuvas ir paukštis yra skraidantys objektai. Šiuo laikotarpiu reikėtų sakyti taisyklingus ir aiškius žodžius, kad mažylio žodynas augtų kartu su juo.

Žingsnis po žingsnio.

Mažylis tampa pradėjusiu vaikščioti vaiku, daugiau juda, tampa vis mažiau priklausomas nuo tėvų. Vaikščiojimą pertraukia įvairiais veiksmais: sustoja, pamojuoja, atsiremia, neša žaislus. Taip pat išlipa iš lovytės, žaidimo maniežo. Mažylis bando pats nusirengti, o vonioje daro plaukimo judesius. Tokio amžiaus mažyliai atranda, kad turi raumenis, kuriuos gali valdyti, ir tikrai noriai juos mankština. Ankstyvoji vaikystė prasideda no pirmojo gimtadienio, kai dominuoja nekordinuoti, neapmąstyti veiksmai, ir tęsiasi iki pusantrų metų, kai pradedama tikslingai valdyti savo kūną.Marmaluzi © Visos teisės saugomos. Svetainių kūrimas: Vilniaus dizaino biuras